Tygr sumatránský

31. července 2007 v 8:48 |  Tygři
TYGR SUMATRÁNSKÝ

Patří k nejmenším rasám takzvaných tygrů ostrovních.Je daleko menší,ale překrásně zbarvený.Jeho srst je sytě oranžově červená se silnými černými pruhy.

Posuzujeme-li tygra podle jeho životních i tělesných vlastností a schopností,můžeme o něm směle prohlásit,že je nejdokonalejší ale také nejnebezpečnější šelmou.V přírodě nemá vůbec nepřátele.Ohrožuje ho jedině člověk s dokonalými zbraněmi.Jedinou vyjímkou je malá indická psovitá šelma kolsun.Je to asi padesát centimetrů vysoké a metr dlouhé zvíře,které loví ve smečkách.Věrohodní cestovatelé souhlasně tvrdí,že smečka kolsunů může tygra doslova uštvat a ulovit.Zdá se však,že tu jde o malé nezkušené tygří mládě,nebo o zvíře stářím už sešlé.Poměrně slabí kolsuni dokáží tygra zdolat tím,že při štvanici z něho strhávají kusy svaloviny,až nakonec velkou ztrátou krve zeslabený a unavený tygr podlehne.Tohle se ovšem stává jen vyjímečně.

Podobně jako lev i tygr se jen zřídka odváží napadnout slona.Obrovská sloní síla odolá útoku i této velké a silné šelmy.

Tygr se člověku obyčejně vyhýbá.Jinak si počíná,je-li podrážděn,nebo dokonce i poraněn.Rozzuřené zvíře obyčejně bez rozvahy i proti sebevětšímu počtu protivníků.A co pak proti němu zmohou slabá kopí domorodců,když někdy ani puška nestačí?Tygří útok bývá tak bleskurychlý,že střelec nestačí ani zalícit.Nenadálý útok z bezprostřední blízkosti dopadne až třímetrákový tygr na kořist,zasekne do ní drápy a ohromnou silou chrupu zláme oběti vaz.

Mazi velkými kočkami,ať už jde o lva,o levharta nebo o tygra se občas vyskytnou jedinci,kteří se specializují na poměrně snadno dosažitelnou kořist-a tou je právě člověk.Z těchto takzvaných lidožroutů má nejhorší pověst tygr,u něhož je lidožrouství nejčastější.Ne každý tygr však napadá člověka.Přesto škody páchané ojedinělými tygry jsou někdy katastrofální.

Zajímavé však je,že v Mandžusku a v jihovýchodní Sibiři jsou lidožraví tygrři prakticky neznámí.Za sto let tam nezaznamenali jediný případ,že by tygr usmrtil člověka.

Dnes je tygr chráněn ve všech oblastech,kde žije.Zejména zemědělci brzy pochopili,co tygr v přírodě znamená.Vždyť omezuje nadměrné rozmnožování škodlivých kopytníků.V krajinách,kde byli tygři vystříleni,se rozmnožila nebezpečná divoká prasata,která způsobují rytím na plantážích nedozírné škody.

Tygr je totiž specialista na divoká prasata,která tvořila hlavní chod jeho jídelníčku.Loví však i větší kopytníky-jeleny,buvoly,srnce apod.

Fotky: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik ti je let?

Méně než 10 9.9% (35)
12 36.9% (130)
15 11.9% (42)
13-14 21.9% (77)
18 6% (21)
Víc než 20 7.1% (25)
Nevím??? 6.3% (22)

Komentáře

1 mylife015 mylife015 | 31. července 2007 v 8:49 | Reagovat

Ahoj máš hezký blogísek prosím koukni se i na můj webík díkiti http://mylife015.blog.cz/

mylife015.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama