Appaloosa-info+fotky

30. července 2007 v 14:34 |  Plemena koní
Appaloosa
Strakaté zbarvení srsti amerických appaloos se odvozuje od koní dovezených španělskými konkvistadory. Strakatí koně byli vysoce ceněni především Indiány kmene Nez Percé, kteří žili na území dnešního Idaha, severovýchodního Oregonu a jihovýchodního Washingtonu. Slovo appaloosa se odvozuje od oblasti Palouse, pojmenované po stejnojmenné řece. Říká se, že Nez Percéové byli prvním kmenem, který prováděl systematický chov koní. Po porážce indiánů americkou armádou ve druhé polovině 19. století se koně, kteří tato jatka přežili, rozptýlili. Teprve ve dvacátých letech byl učiněn pokus obnovit chov appaloos na základě potomků těch, kteří přežili. V roce 1938 bylo založen Appaloosa Horse Club v Oregonu. Za cíl si vytkl shromáždění záznamů a historických údajů týkajících se původu appaloosy směřující k zachování, zlepšení a stardartizaci plemene a zřízení registru schválených koní.
Renesance appaloos byla velmi úspěšná a dnes je toto plemeno hojně používáno ve všech odvětvích westernového ježdění, military a na přehlídkách v loveckých i skokových soutěžích. Appaloosa je především spojena se Spojenými státy, ale i v ostatních částech světa.


U tohoto plemene se rozlišuje pět základních typů zbarvení:
leopard (v našem starším označení tygr, správněji hermelín), zbarvený převážně bíle s tmavými vejčitými skvrnami po celém těle

snowflake
(sněhová vločka) je naopak tmavé zbarvení s bílými tečkami, nejhustěji rozesetými na zádi

blanket
(deka) je tmavé zbarvení, kdy kříž a záď jsou buď bílé nebo skvrnité

marbleized
(mramorové) má drobné skvrnky pestrých barev po celém těle

frost
(jinovatka) má drobné bílé skvrnky po celém tmavém těle.
K dalším typickým znakům patří i bělmo, obklopující duhovku oka ze všech stran, a často i vertikální černé a bílé pruhy na kopytech. Hříva a ocas jsou většinou řídké.

POPIS PLEMENE

Výška: 147 - 157 cm

Zbarvení: Strakaté. Kůže je skvrnitá, což je patrné především kolem nozder a genitálií.

Stavba těla: Appaloosa je kompaktní typ koně s dobře utvářeným krkem, krátkým silným hřbetem, silnou zádí a silnými končetinami s výrazně tvrdými kopyty.

ZAJÍMAVOSTI

V Americe se strakatí mimochodníci, tedy koně, kteří ovládají chod jiný než klus (jako je rychlý a hladký mimochod nebo liščí běh), jmenují walkaloosy. Aby se kůň klasifikoval do registru Walkaloosa Horse Association, která byla založena v roce 1983, musí splňovat tři podmínky: být potomkem registrované klisny nebo hřebce walkaloosa nebo mít zbarvení walkaloosa a ovládat přechodný mimochod jiný než klus nebo být produktem ověřené appaloosy (zbarvení) a pasa, foxtrottera nebo tennesseeského mimochodníka. Zbarvení walkaloosy je stejné jako u appaloosy, včetně bělma kolem očí. Typy zbarvení zahrnují, ale neomezují se na leoparda, blanket a snowflake. Walkaloosy stejně jako appaloosy jsou známé svou mírnou citlivou povahou a jsou vynikajícími honáckými koňmi a koňmi pro volný čas.

12 K
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Prosím klikni že jsi tu byl(a),díky moc!

Jasně,kliknu 90.1% (428)
Nekliknu!!! 9.9% (47)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama