Americký klusák-Standardbred-info+fotky

30. července 2007 v 14:23 |  Plemena koní
AMERICKY KLUSAK

PŮVOD: USA


ZBARVENÍ:U tohoto plemene se vvyskytují všechny jednobarevné typy zbarvení: ryzáci, plaváci, vraníci, hnědáci.

CHARAKTER: Americký klusák má výbirný sportovní temperament a je velmi vytrvalí.

EXTERIÉR:Všeobecně je to souladně stavěný kůň, ale protože rychlost je jeho nejdůležitější vlastnost, které je podřízena stavba těla, je možné nalézt více variací. Většinou to bývá menší svalnatý kůň s nepříliš dlouhými předními končetinami, delšími zadními končetinami, pravidelnými kopyty a s ušlechtilou hlavou s výraznýma ušima. Síla je velmi důležitá, a tak je u tohoto plemene typická mohutná plec, pevná ramena a silná záď.

MOŽNOSTI VYUŽITÍ: Americký klusák se používá pro klusácké dostihy, kde podává velmi dobré výkony jak pod sedlem, tak v sulce.

CHODY: Dostihový klus je nejduležitější chod. Klus tohoto plemene se vyznačuje dlouhou fází vznosu. Krok není příliš prostorný a cval působí těžkopádně.

ZAJÍMAVOSTI: Klusák má obrovský klusový potenciál a patří mazi nejrychlejší plemena na

VÝŠKA
Standardní výška plemene v kohoutku je v rozpětí :
142,2 - 162,5 cm.
VÁHA
Do 500 kg.

OBVOD METAKARPU
Okolo 20 cm.

NÁZEV PLEMENE
American Standardbred.

POVAHA

Klidný, vytrvalý, charakterní, houževnatý, bojovný a tvrdý, většinou vyniká i odvahou, i když ji na dráze nemůže uplatnit tak dobře jako dostihoví koně. Mají velmi vyrovnanou povahu, jelikož jinak by nemohli zvládat tak dobře stres z působený atmosférou na závodech.Vzhledem k tomu, že klusáci jsou chováni ve velkých stájích a od mládí jsou podrobeni tvrdému tréninku, nemají tak dobrý vztah k člověku jako jezdečtí koně, ale jsou výkonní, poslušní a učenliví. Klusácký výcvik je velmi náročný, protože úspěch koně závisí na tom, aby ani ve vypjatých okamžicích nenacválal. (Což je rozhodně nyní při práci v sedle rozhodně znát!). Výkon je tím náročnější, že jezdčík v sulce nemá možnost koně ovlivňovat tak bezprostředně jako jezdec v sedle. Špičkový klusák nemůže být všestranný, dnes jsou klusáci výhradně specialisté, doby, kdy stejní klusáci závodili v sulce i pod sedlem, již dávno pominuly. Ovšem to neznamená, že by klusák nebyl dobrý pod sedlo. Jde pouze o to, že klusák, který jezdí v sulce nesmí nacválat, kdežto u jezdeckého koně se to vyžaduje. Takže pokud kůń nebyl dobrý v sulce může být dobrý pod sedlo.

PŮVOD NÁZVU
Název "Standardbred" byl použit poprvé v roce 1879 a vyjadřuje zásadu, že při zápisu do plemenné knihy musí každý špičkový klusák podstoupit přezkoušení standartní rychlosti. Tento standard byl původně tři minuty, později dvě minuty 30 sekund na míli. U mimochodníků, kteří jsou rychlejší, požaduje standard čas ještě o pět sekund lepší. Dnes je rychlost nižší než dvě minuty na míli celkem běžná. světě.

klusácké závody
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký typ plemena koně máte nejraději?

Plnokrevníci 23.2% (57)
Polokrevníci 7.3% (18)
Teplokrevníci 14.6% (36)
Chladnkrevníci 19.1% (47)
Pony 13% (32)
Je to jedno hlavně že je to koník... 22.8% (56)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama